wtorek, 29 listopada 2011

Zasoby Open Access w Hiszpanii (i nie tylko)

Dziś, niejako na marginesie właściwej tematyki bloga, chciałabym poświęcić chwilę uwagi dostępowi do informacji naukowej w sieci i zasobom Open Access. Każdy, kto kiedykolwiek zajmował się stosunkowo słabo zbadanym zagadnieniem lub pisał choćby niewielką pracę naukową na tego typu temat, wie, jak żmudnym i nużącym procesem potrafi być gromadzenie informacji. Często gdy zdobędziemy już namiary na upragnioną publikację, okazuje się, że znajduje się ona na drugim końcu świata lub dostęp do niej wymaga płatnej subskrypcji. 

Open Access (czyli dosłownie "wolny dostęp") jest błogosławieństwem dla wszystkich eksploratorów sieci poszukujących rzetelnych źródeł wiedzy, szanujących swój czas i nieposiadających nieograniczonych zasobów finansowych. Sam termin oznacza "wolny, powszechny, trwały i natychmiastowy dostęp dla każdego do cyfrowych form zapisu danych i treści naukowych oraz edukacyjnych"[1] i wiąże się ściśle z powstałym w latach 90. XX wieku ruchem na rzecz budowy otwartego modelu komunikacji naukowej (więcej o ruchu OA można przeczytać tu).

Jak i gdzie szukać zasobów Open Access?  Oto trzy globalne punkty startowe:

A teraz uzasadnienie tytułu posta, czyli gdzie szukać zasobów OA z Hiszpanii:
  • Hispana (pozwala na przeszukiwanie zasobów hiszpańskich repozytoriów uniwersyteckich oraz bibliotek cyfrowych wspólnot autonomicznych; zapewnia dostęp nie tylko do książek i artykułów, ale także zdigitalizowanych fotografii, map, manuskryptów),
  • RECOLECTA - Recolector de Ciencia Abierta (pozwala na wyszukiwanie publikacji zgromadzonych w hiszpańskich repozytoriach naukowych),
  • e-Revistas (pozwala na wyszukiwanie artykułów w czasopismach elektronicznych z Hiszpanii, Portugalii i krajów Ameryki Łacińskiej).

I na koniec akcent europejski:
  • Europeana, ciekawa strona umożliwiająca przeszukiwanie zasobów cyfrowych europejskich bibliotek, muzeów, archiwów i kolekcji audiowizualnych. Wśród zgromadzonych obiektów znajdują się teksty, obrazy, dźwięki i filmy. Nie wszystkie zasoby są objęte wolnym dostępem, ale i tak jest to platforma godna polecenia. I -- uwaga -- także w polskiej wersji językowej!

Podsumowując: warto wiedzieć i warto korzystać z zasobów Open Access. Jak się okazuje, wyszukiwanie i gromadzenie informacji nie musi być drogą przez mękę, jeśli tylko posiadamy do tego odpowiednie narzędzia.

[1] http://pl.wikipedia.org/wiki/Otwarty_dost%C4%99p [dostęp: 29.11.2011].

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz