wtorek, 29 listopada 2011

Zasoby Open Access w Hiszpanii (i nie tylko)

Dziś, niejako na marginesie właściwej tematyki bloga, chciałabym poświęcić chwilę uwagi dostępowi do informacji naukowej w sieci i zasobom Open Access. Każdy, kto kiedykolwiek zajmował się stosunkowo słabo zbadanym zagadnieniem lub pisał choćby niewielką pracę naukową na tego typu temat, wie, jak żmudnym i nużącym procesem potrafi być gromadzenie informacji. Często gdy zdobędziemy już namiary na upragnioną publikację, okazuje się, że znajduje się ona na drugim końcu świata lub dostęp do niej wymaga płatnej subskrypcji. 

Open Access (czyli dosłownie "wolny dostęp") jest błogosławieństwem dla wszystkich eksploratorów sieci poszukujących rzetelnych źródeł wiedzy, szanujących swój czas i nieposiadających nieograniczonych zasobów finansowych. Sam termin oznacza "wolny, powszechny, trwały i natychmiastowy dostęp dla każdego do cyfrowych form zapisu danych i treści naukowych oraz edukacyjnych"[1] i wiąże się ściśle z powstałym w latach 90. XX wieku ruchem na rzecz budowy otwartego modelu komunikacji naukowej (więcej o ruchu OA można przeczytać tu).

Jak i gdzie szukać zasobów Open Access?  Oto trzy globalne punkty startowe:

A teraz uzasadnienie tytułu posta, czyli gdzie szukać zasobów OA z Hiszpanii:
  • Hispana (pozwala na przeszukiwanie zasobów hiszpańskich repozytoriów uniwersyteckich oraz bibliotek cyfrowych wspólnot autonomicznych; zapewnia dostęp nie tylko do książek i artykułów, ale także zdigitalizowanych fotografii, map, manuskryptów),
  • RECOLECTA - Recolector de Ciencia Abierta (pozwala na wyszukiwanie publikacji zgromadzonych w hiszpańskich repozytoriach naukowych),
  • e-Revistas (pozwala na wyszukiwanie artykułów w czasopismach elektronicznych z Hiszpanii, Portugalii i krajów Ameryki Łacińskiej).

I na koniec akcent europejski:
  • Europeana, ciekawa strona umożliwiająca przeszukiwanie zasobów cyfrowych europejskich bibliotek, muzeów, archiwów i kolekcji audiowizualnych. Wśród zgromadzonych obiektów znajdują się teksty, obrazy, dźwięki i filmy. Nie wszystkie zasoby są objęte wolnym dostępem, ale i tak jest to platforma godna polecenia. I -- uwaga -- także w polskiej wersji językowej!

Podsumowując: warto wiedzieć i warto korzystać z zasobów Open Access. Jak się okazuje, wyszukiwanie i gromadzenie informacji nie musi być drogą przez mękę, jeśli tylko posiadamy do tego odpowiednie narzędzia.

[1] http://pl.wikipedia.org/wiki/Otwarty_dost%C4%99p [dostęp: 29.11.2011].

sobota, 5 listopada 2011

Andaluzja w sieci

Pierwszy post listopadowy -- na przekór zmianie czasu na zimowy i egipskim ciemnościom, jakie od tej pory spowijają Kraków po godzinie 17:00 -- powstaje w jasnej, słonecznej aurze. Ponieważ jesienna pogoda nie pozwala spędzać zbyt wiele czasu przed monitorem, dziś chciałabym tylko zaproponować Wam krótki wirtualny spacer po kilku serwisach informacyjnych poświęconych dziedzictwu kulturowemu i ochronie dóbr kultury w Andaluzji.

Oto i one:
  • http://www.legadoandalusi.es strona internetowa Fundación El legado andalusí -- fundacji założonej przez rząd wspólnoty autonomicznej (Junta de Andalucía) przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Ministerstwem Spraw Zagranicznych Hiszpanii. Działalność fundacji skupia się na upowszechnianiu wiedzy na temat cywilizacji hiszpańsko-muzułmańskiej, jej zabytków i przejawów artystycznych oraz ochrony i popularyzacji dziedzictwa kulturowego Andaluzji. Oprócz informacji na temat historii regionu, aktualnych wystaw oraz wydarzeń organizowanych przez fundację można tu znaleźć listę publikacji wydawanych przez organizację oraz spisy treści wszystkich numerów kwartalnika El legado andalusí, una sociedad mediterránea (kilka nowszych numerów jest także dostępnych w całości). Strona, jak na razie, tylko w hiszpańskiej wersji językowej.

  • http://www.iaph.es/web/ serwis Instituto Andaluz del Patrimonio Histórico (Andaluzyjskiego Instytutu Dziedzictwa Historycznego) -- publicznej organizacji poświęconej dziedzictwu kulturowemu regionu, w tym m.in.: badaniom dziedzictwa historycznego, jego dokumentacji i upowszechnianiu oraz ochronie, odnowie i utrzymaniu dóbr kultury. Kopalnia wiedzy i baz danych dotyczących andaluzyjskiego dziedzictwa, strona naprawdę godna polecenia. Serwis w języku hiszpańskim, spora część informacji dostępna także w wersji angielskiej.

  • http://www.juntadeandalucia.es/cultura/web strona internetowa  andaluzyjskiej Rady Kultury (Consejería de Cultura), zawierająca obszerny moduł poświęcony dokumentacji, ochronie i upowszechnianiu dóbr kultury w Andaluzji -- cenne źródło informacji na temat aktualnych projektów z zamieszczonymi odnośnikami do niektórych dokumentów i baz danych związanych z zagadnieniem. Poza tym -- znajdują się tu analogiczne moduły dotyczące różnych obszarów działalności Rady Kultury (mi.in. kino, literatura, muzea, przemysły kultury) oraz informacje o ważnych wydarzeniach kulturalnych w Andaluzji. Serwis w języku hiszpańskim.